Bli med i undersøkelse om strømsparing
Sammen med NTNU prøver vi å finne ut hva som gjør at folk tar energismarte valg. Blir du med å svare på noen enkle spørsmål, hjelper du både oss og miljøet!
Sammen med NTNU prøver vi å finne ut hva som gjør at folk tar energismarte valg. Blir du med å svare på noen enkle spørsmål, hjelper du både oss og miljøet!
Nå er det mange som har lave temperaturer hjemme og skyhøye strømpriser. Bor du kanskje i et gammelt hus, og sliter med å holde temperaturen oppe uten å bruke for mye strøm? Her er noen tips til hva du kan gjøre.
Nå har vi gjort det enkelt for deg som skal investere i fornybar oppvarming å velge de mest energismarte produktene på markedet!
Bruker vi mindre energi minimeres behovet for ny vindkraft for å sikre elektrifisering av transport og andre formål. Strømmen vi sparer kan erstatte fossil energi uten å ødelegge naturen. For å løse klima- og naturkrisen må vi bruke energien mer effektivt. Potensialet er stort, men politikerne prioriterer det ikke.
Klima- og miljødepartementet har inngått en ny avtale med Enova for de neste 4 årene. Dessverre nevner ikke avtalen energisparing med et ord, og Naturvernforbundet frykter at den nødvendige satsingen på energisparing i husholdningene uteblir.
Her er fem tips til deg som student som er bra for både lommeboka og miljøet.
Et forbud innebærer at bruk av mineralolje til midlertidig oppvarming og tørking av bygninger under oppføring og rehabilitering blir forbudt fra 2022. Forbudet vil bidra til å redusere klimagassutslipp fra byggeplasser .
Småbedrifter som arbeider med varmepumper, solenergianlegg og energieffektivisering, er glemt av regjeringen i deres pakke for grønn omstilling.
Enova skulle etter planen ha avsluttet tilskuddsordningen til luft-vann-varmepumpe og avtrekksvarmepumpe og redusert i støtten til blant annet solceller. På grunn av koronasituasjonen opprettholder de støtteordningen slik de var ut 2020.
Har besluttet at støtten til luft-vann varmepumpe, avtrekksvarmepumpe og at støttenivået til balansert ventilasjon og solenergi fortsetter til 1. juli.